اینماد چیست ؟

برای اینکه بدانید اینماد چیست مثالی می‌زنم: ما برای اعتماد به یک محصول و به‌خصوص مواد غذایی، به نشان استاندارد توجه می‌کنیم. این نشان، به ما اطمینان می‌دهد که محصول مورد نظر ما از فیلترهای قابل اعتماد و سختگیرانه‌ای عبور کرده است و مجوز لازم برای تولید را دارد. در مورد کالاهایی که به نیاز به  ایمنی دارند و با سلامت ما در ارتباط هستند هم، نشان استاندارد تعیین کننده است. مثلا اگر برای ساختمان محل زندگی‌مان به دنبال تهیه آسانسور هستیم، از میان برندهای مختلف، برندی را انتخاب می‌کنیم که دارای استانداردهای لازم و مجوزهای تایید ایمنی باشد.

در مورد خرید و فروش‌های اینترنتی هم این استاندارد وجود دارد. نماد اعتماد الکترونیکی یا اینماد، نشانی است که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به فروشگاه‌های اینترنتی که قصد تراکنش مالی و دارند، می‌دهد. این نشان، یک نشان دولتی است و از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرکت‌های درخواست کننده اعطا می‌شود. سپارکس هم برای قابلیت پرداخت امن خود اینماد دوستاره را دریافت کرده است.

درواقع اگر یک کسب و کار اینترنتی دارای اینماد است، یعنی:

  • مجوزهای لازم را برای فعالیت و نقل و انتقال پول دارد؛
  • حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت  می‌شناسد؛
  • روند بازپس‌گیری کالا و استرداد پول در آن دیده شده است؛
  • مشخصات فروشنده و فروشگاه قابل شناسایی و پیگیری است؛
  • محصولات آن دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند؛
  • اطلاعات شخصی و مالی خریدار در آن محرمانه خواهد ماند؛
  • در صورت وقوع تخلف، خریدار قادر به شکایت از طریق مراجع قانونی خواهد بود.

شرایط گرفتن اینماد چیست ؟

گرفتن اینماد به همین راحتی‌ها نیست. هر کسب و کار و هر فروشگاه یا وبسایتی که تقاضای اینماد می‌کند باید مراحلی را طی کند و مجوزهای لازم را بگیرد تا صلاحیت داشتن درگاه و خرید و فروش اینترنتی را دریافت کند. صاحبان مشاغلی که می‌خواهند بدانند شرایط دقیق گرفتن اینماد چیست باید به وبسایت نماد اعتماد الکترونیکی مراجعه و فرم‌هایی را پر کنند. به طور کلی، این وبسایت‌ها باید مراحل زیر را طی کرده باشند:

۱. صلاحیت فردی مالک باید از سوی پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا تایید و گواهی سوءپیشینه برای او صادر شود. اگر این گواهی صادر نشود امکان دریافت اینماد منتفی است.

۲. تمامی مشخصات شخص حقیقی یا حقوقی مالک کسب و کار، بررسی و در سامانه ثبت می‌شود و قابل پیگیری است.

۳. آدرس و شماره تلفن مربوط به شخص حقیقی یا حقوقی از سوی مراجع ذی‌ربط بررسی و راستی آزمایی می‌شود.

۴. نوع کسب و کار و قانونی بودن خدمات ارائه شده بررسی می‌شود.

۵. قیمت‌ اجناس داخل سایت بررسی و با مشخصات کالا تطبیق داده می‌شوند. صدرور پیش فاکتور قبل از ثبت نهایی و همچنین ارائه کد رهگیری به خریدار الزامی است.

ستاره‌ اینماد چیست و چه معنایی دارد؟

بالاترین درجه‌ای که در حال حاضر به یک کسب و کار اینترنتی داده می‌شود، اینماد دوستاره است. این یعنی آن وبسایت از پروتکل امن HTTPS استفاده می‌کند و استفاده از آن کاملا ایمن است. سایت‌های فیشینگ نمی‌توانند در وبسایت‌هایی با پروتکل امن HTTPS فعالیت کنند و آی پی‌های مشکوک و ناایمن قادر به نفوذ در آن نیستند. پس دو ستاره بودن اینماد نکته مهمی است که حتما باید به آن دقت کنید.

فرق اینماد یک ستاره و دو ستاره به پروتکل امن HTTPS و استفاده از SSL بر می‌گردد که انتقال اطلاعات بین سرور و کاربر را روی بستر پروتکل امن انجام می‌دهد.

لوگوی اینماد چیست ؟

لوگوی اینماد را می‌توانید در تصویر بالا مشاهده کنید.

اگر وبسایتی لوگو اینماد را شبیه‌سازی کرده باشد می‌توان متوجه آن شد؟

بله، این لوگو مانند لینک عمل می‌کند و می‌توانید روی آن کلیک کنید. با کلیک، صفحه جدیدی در مرورگرتان بازخواهد شد و به یکی از دامنه‌های سایت اینماد هدایت می‌شوید. شما در آنجا به مشخصات صاحب امتیاز وبسایت، تاریخ اخذ مجوز، تاریخ اعتبار اینماد، اطلاعات تماس و به طور کلی، شناسنامه آن کسب و کار دسترسی پیدا می‌کنید.

اگر وبسایتی این لوگو را به صورت عکس داخل سایت خود قرار داده باشد، این کارایی را نخواهد داشت.

با دانستن اینکه اینماد چیست و به چه کاری می‌آید، تجربه خرید امن آنلاین خواهیم داشت و در حقیقت، ریسک کلاهبرداری را پایین می‌آوریم. چون سایت‌های دارای اینماد، حقوق مصرف کننده را به رسمیت می‌شناسند و و تعهداتی در قبال آنان دارند.