بعد از سال‌ها کار در اداره برق شهرمان، اصفهان، سال پیش بازنشسته شدم. جشنی به‌یاد ماندنی با همکارانم داشتیم و خداحافظی شیرینی بود. همیشه و در طول مدت خدمتم در اداره به این فکر می‌کردم که بعد از بازنشستگی باید چه کار کنم. با بچه‌ها و خانواده وقت بگذرانم و استراحت کنم یا به فکر کاری باشم که همچنان سرگرم نگهم دارد و درآمد کمی هم در کنارش داشته باشم.

قرار بود طی چند ماه آینده از طرف اداره، پاداش پایان خدمت پرداخت شود و به این فکر  می‌کردم که چه کاری بهتر است با این پول انجام داد تا ارزش آن حفظ شود. شاید خرید قطعه زمینی در خارج شهر یا اجاره مغازه‌ای کوچک یا راه‌انداختن کسب‌وکاری خانگی فکر بدی نبود. پسرم پیشنهاد داد حالا که بازار بورس و سرمایه‌گذاری داغ است، شاید بهتر باشد سهامی بخریم و ما هم وارد این گود شویم.

ایده خوبی بود البته من تخصصی در این زمینه نداشتم ولی مگر همه کسانی که وارد بورس می‌شوند متخصص هستند؟ در ثانی، از دوستان و آشنایانی که آنها هم در بورس وارد شده بودند کمک می‌گرفتم.

یک آگهی گمراه کننده

چند وقت بعد که پاداش را گرفتم دست به کار شدم. تبلیغی در تلگرام توجهم را جلب کرد. راهنمایی بود برای دریافت کد بورسی از طریق ثبت ‌نام در سایت سجام. می‌دانستم که باید از طریق سایت سجام اطلاعاتم را وارد کنم تا کد بورسی به من تعلق بگیرد. از آنجا که زیاد به ثبت نام اینترنتی و این دست کارها وارد نیستم، از این ایده که آنها برای ثبت نام راهنمایی‌ام کنند استقبال کردم.

وارد کردن اطلاعات کارت بانکی برای ثبت نام در سایت سجام جعلی

قدم به قدم مراحل ثبت نام را در کانال تلگرامشان توضیح داده بودند و در آخر هم آدرسی بود که مستقیم می‌شد هزینه ثبت نام را پرداخت کرد. طبق همین راهنما پیش رفتم و مبلغ را واریز کردم.

بعد از گذشت چند دقیقه اطلاعات برداشت وجه به تلفن همراهم پیامک شد. وقتی بازش کردم دیدم یک جای کار می‌لنگد. به جای ۱۰ هزار تومان هزینه ثبت نام، کل حسابم خالی شده بود. دست و پایم را گم کرده بودم. نمی‌توانستم از جایم تکان بخورم و بقیه اعضای خانواده را صدا کنم. احتمال می‌دادم اشتباه شده باشد؛ شاید مبلغ را اشتباه وارد کرده بودم، شاید بانک اشتباه کرده بود یا پیامک اشتباهی آمده بود.

خودم را کمی جمع و جور کردم و از بانک استعلام مانده حساب گرفتم. خبر خوبی در کار نبود. به پسرم تلفن کردم و ماجرا را گفتم. نمی‌توانستم به همسرم خبر بدهم. در ثانی، خودم هم هنوز نمی‌دانستم چه اتفاقی افتاده، چه می‌خواستم بگویم؟

پسرم سریع خودش را به خانه رساند. او عصبانی‌تر از من بود؛ یک، به خاطر از دست دادن پول و دو، به خاطر اینکه بدون مشورت با او خودم کارهای ثبت‌نام را انجام داده بودم.

ماجرای تلگرام و ثبت نام و آموزش و… را برایش توضیح دادم و دیدم که سریعا به پلیس تلفن کرد. شال و کلاه کردیم و به اداره پلیس رفتیم. باید در پلیس فتا شکایت می‌کردیم. مامور پلیس به ما گفت از چند روز پیش موارد مشابه شما زیاد داشتیم و همین الان هم در حال پیگیری این کلاهبرداری‌ها هستیم.

من هنوز درست متوجه نشده بودم چه اتفاقی افتاده، کلاهبرداری؟ دائم به زمین و مغازه و بقیه چیزهایی فکر می‌کردم که از دست داده بودم.

از پلیس خواستم توضیح بیشتری به من بدهد تا بفهمم بالاخره پول من کجا رفته.

توضیحاتی که پلیس به ما داد

سرهنگ سید مصطفی مرتضوی با اشاره به کلاهبرداری با شگرد طراحی سامانه جعلی سجام گفت: کلاهبرداران با ارسال پیامک جعلی یا تبلیغات اغوا کننده در شبکه‌های اجتماعی به بهانه ثبت نام در سایت سجام و صدور کد بورسی، اطلاعات شخصی و بانکی شهروندان را دریافت و از این طریق اقدام به کلاهبرداری و برداشت از حساب آنها می‌کنند.

وی افزود: غیر از سامانه رسمی و مورد تایید سازمان‌های مربوطه سایر لینک‌های متفرقه یا تماس‌ها و پیامک‌ها قابل اعتماد نیستند و مجرمان سایبری از این طریق اطلاعات شخصی و بانکی افراد را به سرقت می برند.

این مقام انتظامی عنوان داشت: متاسفانه برخی از شهروندان در هنگام ثبت نام در سایت سجام به نشانی سایت توجه نمی‌کنند و با جست‌وجو از طریق موتورهای جست‌وجو یا رفتن به لینک‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی معرفی شده در دام سودجویان سایبری گرفتار می‌شوند.

منبع: سایت پلیس فتا
کلاهبرداری در حال سرقت اطلاعات حساب بانکی ثبت نام در سایت سجام جعلی

پس ماجرا زیر سر آن کانال تلگرام بود، همان که راهنمایی کرده بود تا از آن طریق در بورس ثبت نام کنم. آدرسی که به عنوان سایت سجام برای دریافت کد بورسی به من معرفی شده بود جعلی بود. در واقع من در سایت بورس ثبت نام نکرده بودم، دودستی پول پاداش بازنشستگی‌ام را تقدیم کلاهبرداران کرده بودم. آنها سایت سجام را عینا شبیه‌سازی کرده بودند و از این طریق نه‌فقط دارایی من بلکه دارایی هزاران نفر دیگر را هم دزدیده بودند.

باورم نمی‌شد در عرض چند دقیقه تلاش ۳۰ سال کار و خدمتم را از دست داده بودم. با حالی زار به خانه برگشتیم. شکایتمان را ثبت کرده بودیم و منتظر خبری از سمت پلیس بودیم.

چندی قبل، از سمت اداره پلیس با ما تماس گرفتند تا برای پیگیری شکایتمان مراجعه کنیم. در کمال ناباوری و ناامیدی به ما گفتند که چند نفر از اعضای باند کلاهبرداری سایت جعلی سجام دستگیر شده‌اند. یعنی امکان این بود که پول از دست رفته‌ام برگردد؟

در اداره پلیس، غیر از من، شاکیان خیلی زیادی وجود داشتند که نگرانی و در عین حال، امید در چشمانشان مشخص بود. آنجا بود که فهمیدم حدودا ۱۰ میلیارد تومان از مردم در نقاط مختلف ایران به سرقت رفته است. فقط من نبودم که سرمایه زندگی‌ام را از دست داده بودم. هر کس از راهی فریب خورده بود، یکی در اینترنت جست‌وجو کرده بود و به سایت جعلی هدایت شده بود، دیگری از طریق پیامکی که برایش آمده بود فریب خورده بود و چند نفر هم مثل من از طریق کانال تلگرام به دام افتاده بودند.

همه درد هم را می‌فهمیدیم و به هم دلداری می‌دادیم و امیدوار بودیم که پول از دست رفته‌مان را دوباره به دست بیاوریم.

دستگیری کلاهبرداران سایت جعلی سجام

رئیس پلیس فتا ناجا از دستگیری باند ۷ عضو کلاهبرداری تحت عنوان سامانه سجام از بانک اطلاعاتی ۳۰ هزار حساب با بیش از ۱۰ میلیارد تومان خبر داد.

وحید مجید با اشاره به ارجاع پرونده های متعدد کلاهبرداری به پلیس فتا در خصوص شکایت مال باختگان با ترفند جدید کلاهبرداری گفت: با تجزیه و تحلیل فنی پرونده‌های مرجوعه مشخص شد تمامی این افراد طی روزهای گذشته با مراجعه به سامانه سجام مورد سرقت اطلاعات کارت بانکی (فیشینگ) و برداشت غیر مجاز از حساب ها قرار گرفته اند.

منبع: سایت پلیس فتا

به ما گفتند که ردپای یکی از متهمان را در استان زنجان پیدا کرده‌اند و توانسته‌اند چند نفر از آنها را دستگیر کنند. خبر خوبی برای ما بود ولی باید تا مشخص شدن جزئیات و دستگیری کل باند صبر می‌کردیم.

این بار باید با دقت بیشتری عمل کنم تا گرفتار نشوم. با اینکه از ثبت نام در سایت سجام و بورس دلچرکین شدم ولی اگر بخواهم باز هم وارد این کار شوم حتما دقت بیشتری می‌کنم و از راه‌های رسمی و مطمئن این کار را می‌کنم. آدرس درست سایت سجام را جایی یادداشت کرده‌ام و این بار از طریق درست وارد می‌شوم!

این دو روایت را هم بخوانید: مستندهای فیشینگ از زبان قربانیان