کاربران تلگرام در ایران (با وجود فیلترینگ) بیش از ۴۵ میلیون نفر هستند و بیش از ۱۰۰ هزار کانال تلگرام در ایران فعالیت می‌کنند! این استقبال پرشور مردم از تلگرام بی‌دلیل نیست. کاربردی بودن تلگرام، امکان ایجاد کانال و گروه با اعضای پرشمار، نشان دادن تعداد بازدیدهای هر پست در کانال، امکان ارسال پیام به تعداد زیاد نفرات، کارکرد راحت برای همه گروه‌های سنی، امنیت بالای تلگرام و امکان استفاده از یوزر نیم یا نام کاربری به جای شماره تلفن و خیلی ویژگی‌های دیگر، تلگرام را از یک اپ پیام رسان صرف تبدیل کرده است به یک بستر و ابزار مناسب برای رد و بدل اخبار، فضای آموزش و مطالعه و از همه مهم‌تر؛ فضای کسب و کار.

بله! فضای کسب و کار و خرید و فروش، یکی از کاربردهای مهم تلگرام است. به طوری که بیشتر کسب و کارها، وبسایت‌های خرید و فروش، تولید کنندگان و برندها، پیج‌های اینستاگرامی و… دارای کانال تلگرام هستند. کانال تلگرام مانند یک ویترین است و می‌توان آن را به یک وبسایت در اشل کوچک تشبیه کرد به شرطی که پرداخت امن هم به آن اضافه شود.

چطور به خرید از تلگرام اعتماد کنم؟

قرار نیست دل به دریا بزنید و چشم بسته از تلگرام خرید کنید. راهکارهایی هست برای اینکه بتوانید متوجه شوید یک کانال تلگرام قابل اعتماد است یا نه. این موارد را چک کنید و با خیال راحت به سراغ خرید از تلگرام بروید.

تعداد اعضای کانال

خرید از تلگرام با مشاهده تعداد اعضای کانال، ویوی هر پست و هویت ادمین

آیا تعداد زیاد اعضای یک کانال نشان دهنده قابل اعتماد بودن است؟

مسلما نه. چون می‌توان با صرف هزینه‌ای کمتر از ۵۰ هزار تومان هزاران عضو برای کانال خود خرید! پس صرفا تعداد زیاد اعضا، خرید از تلگرام را توجیه نمی‌کند. ولی کانال‌های معتبر و خوب فعال در تلگرام به صورت واقعی دارای اعضای زیاد هستند. این دو چه تفاوتی با هم دارند و چطور تشخیص دهیم اعضا واقعی یا فیک هستند؟

شما می‌توانید با بررسی تعداد بازدید یا ویوی هر پست منتشر شده در کانال که در زیر هر پست نمایش داده می‌شود، متوجه شوید که آیا اعضای این کانال، فعال هستند و پست‌ها را نگاه می‌کنند یا نه، چون اعضای فیک، پست‌ها را نگاه نمی‌کنند و در بازدیدها ثبت نمی‌شوند. معمولا تعداد بازدیدهای پست‌ها از تعداد اعضا کمتر است ولی این کمتر بودن، حد معقولی دارد. اگر تعداد اعضا ۱۰ هزار نفر است و بازدید پست‌ها ۱۰۰ نفر، باید به معتبر بودن این کانال شک کنید.

دسترسی به ادمین

کانال‌های معتبر و فعال در تلگرام، مشخصات ادمین را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. شما باید بتوانید به ادمین و هویت فروشنده دسترسی داشته باشید. معمولا یک آیدی و شماره تلفن در قسمت توضیحات کانال قرار داده می‌شود. شما با پیغام دادن به ادمین یا تماس گرفتن با او می‌توانید تا حدودی اطلاعات کسب کنید. نحوه پاسخگویی، مسئولیت‌پذیر بودن، ارائه اطلاعات بیشتر درباره محصول و گرفتن عکس‌های بیشتر از کالا می‌تواند باعث جلب بیشتر اعتماد شود.

داشتن حساب کاربری در دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام هم می‌تواند به اعتبار یک کانال تلگرام بیفزاید و شما با خواندن کامنت‌ها چیزهای بیشتری دستگیرتان شود.

دقت به عکس‌ها

همان‌طور که در مطلب خرید امن اینستاگرام توضیح دادیم، عکس‌ها بسیار مهم هستند و کسانی که به کیفیت عکس‌ها دقت می‌کنند معمولا گرفتار کلاهبرداری نمی‌شوند. حالا چگونه بفهمیم عکس یک کالا واقعی است یا نه؟

دقت کنید که عکس از خود کالا گرفته شده باشد، واتر مارک برند یا فروشنده‌ای دیگر روی آن نباشد. عکس واضح و با کیفیت از کل کالا گرفته شده باشد نه فقط بخشی از آن. از ادمین کانال بخواهید عکس‌های بیشتری از کالا را برای شما بفرستد و مطمئن شوید که عکس از جای دیگر کپی نشده باشد یا به اصطلاح، ژورنالی نباشد.

عکس‌های بی‌کیفیت و پیکسل شده قابل اعتماد نیستند. اگر از کالا و فضای فروشگاه ویدئو تهیه شود و فروشنده روی آن توضیحاتی ارائه کند بسیار مفید و موثر خواهد بود.

آیا امنیت خرید از تلگرام را می‌توان تضمین کرد؟

لوگوی تلگرام در پس زمینه یک سپر آبی رنگ.

بله! اگر همه مواردی که پیش‌تر گفتیم در نظر گرفتید و عضو کانالی شدید و حالا قصد دارید چیزی بخرید یک سوال پیش روی شما قرار می‌گیرد:

کی پول را واریز کنم؟

به قسمت مهم ماجرا رسیدیم. هیچ وقت، تاکید می‌کنیم: هیچ وقت پول کالا را همان ابتدا واریز نکنید. عمده مشکلاتی که در خرید از تلگرام گزارش می‌شود مربوط است به اینکه افراد پول را به حسابی ریخته‌اند و کانال تلگرام دود شده و به هوا رفته است. اول از ادمین یا فروشنده بخواهید کالا را برای شما ارسال کند و بعد شما پول را واریز کنید. یا به همراه پیک، دستگاه کارتخوان یا پوز معتبر فرستاده شود و شما پس از تحویل گرفتن کالا پول را انتقال دهید.

امنیت فروشندگان در تلگرام

ناگفته نماند که بسیاری از فروشندگان هم مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند. به این صورت که خریدار ابتدا درخواست کرده کالا برای او فرستاده شود و آدرسی غیر از آدرس واقعی خود را درج کرده و پس از تحویل گرفتن کالا، ناپدید شده و پولی واریز نکرده است. یا در مواردی، خریدار به صورت حضوری برای گرفتن کالا مراجعه کرده و از قبل فیش واریزی تقلبی و ساختگی آماده کرده و به فروشنده تحویل داده است.

پس فروشندگان هم در این میان متضرر شده‌اند و طبیعی است که گاهی برای فرستادن محصول قبل از تسویه، نگران باشند و بخواهند اول هزینه کالا را دریافت کنند.

برای رفع این مشکل چه کار باید کرد؟

با وجود این فضای بی‌اعتمادی چطور می‌توان به خرید از تلگرام به صورت امن امیدوار بود؟ چگونه می‌توان خیال هر دو طرف داد و ستد را راحت کرد که معامله به درستی صورت می‌گیرد و هیچ کس قصد ندارد سر دیگری کلاه بگذارد؟

پرداخت پول از دستگاه پوز. خرید از تلگرام با سپارکس ایمن می‌شود.

 برای اینکه خرید از تلگرام را ایمن کنید بهتر است از بستر امن داد و ستد ایمن استفاده کنید. به این صورت که از فروشنده بخواهید یک داد و ستد ایمن در سرویسی مانند سپارکس ایجاد کند تا شما با خیال راحت و از درگاه مطمئن آن، پول را انتقال دهید.

شما پول را به جای اینکه مستقیما به حساب فروشنده واریز کنید، به جایی امن مانند سپارکس انتقال می‌دهید. کالا را تحویل می‌گیرید و سلامت آن را بررسی می‌کنید و بعد به سامانه داد و ستد ایمن، تاییدیه می‌دهید که پول را به فروشنده انتقال دهد. این گونه شما می‌توانید صد درصد مطمئن شوید که پای هیچ‌گونه کلاهبرداری در میان نیست.

فروشنده‌ای هم که این داد و ستد را انجام می‌دهد مطمئن است که در صورت فرستادن کالای مورد نظر شما، حتما به پول خود خواهد رسید و از طرف شما هم هیچ‌گونه شبهه‌ای در کار نیست. او می‌تواند برای فروش امن کالای خود، از درگاه امن سپارکس استفاده کند و به خود و خریدار اطمینان بدهد که این داد و ستد در کمال سلامت و ایمنی انجام می‌شود. سامانه داد و ستد ایمن نقش معتمد و اعتمادساز را در این میان ایفا می‌کند و جلوی هرگونه کلاهبرداری احتمالی را می‌گیرد.

برای اینکه بهتر متوجه شوید سپارکس چطور امنیت خرید شما را تامین می‌کند این مطلب را بخوانید: پرداخت امن چیست

خرید از تلگرام می‌تواند امن باشد به شرطی که موارد گفته شده را به دقت رعایت کنید و پرداخت خود را از این طریق انجام دهید. سامانه داد و ستد ایمن فروشندگانی را تایید می‌کند که شماره کارتی دقیقا مطابق با هویت واقعی خود ارائه دهند و پول شما را پس از تایید شما به او انتقال می‌دهد. درگاه پرداخت امن سپارکس از فیلترهای قانونی کشور عبور کرده است و دارای نشان دوستاره اعتماد است و از طرف دولت روی آن نظارت می‌شود بنابراین حافظ مطمئنی برای انجام داد و ستد شماست.