سایت دیوار در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی و مرجعی شد برای خرید و فروش کالای نو و دست دوم. این سایت طی زمان کوتاهی مورد استقبال مردم قرار گرفت ولی با مشکلاتی هم همراه شد یکی از این مشکلات، نبود پرداخت امن بود. طبق معمول کلاهبرداران از این بستر هم به نفع خودشان استفاده کردند و موجب شدند دیوار بی‌اعتمادی بین خریداران و فروشندگان دیوار بلند شود.

همان‌طور که می‌دانید، هر شخص می‌تواند آگهی فروش کالا یا خدمات خود را در سرویس دیوار بگذارد، از املاک و خودرو گرفته تا خدمات نظافت یا فروش کالای دست دوم. از این طریق می‌توان به آگهی‌های شهرهای دیگر هم دسترسی داشت و با قیمت بسیار مناسبی کالا یا خدمات مورد نظر را تهیه کرد. این ویژگی به‌خصوص در مورد کالاهای دست دوم بسیار پرکاربرد است. کاربران دیوار می‌توانند کالای خود را در وسعتی به پهنای یک کشور آگهی کنند و میلیون‌ها نفر آگهی آنها را ببینند. واقعا چی از این بهتر؟!

تصاویر متحرک برای آشنایی با فضای سرویس و اپلیکیشن دیوار و نحوه کار با آن. خرید امن از دیوار
فضای اپلیکیشن دیوار و آگهی‌های خرید و فروش مک بوک

 اما چطور می‌توان یک خرید امن از دیوار داشت؟ چطور می‌توانیم به فروشنده‌ای که نمی‌شناسیم، اعتماد کنیم و برای کالایی که آگهی کرده است پول بپردازیم؟ بهتر است بیعانه بدهیم تا خریدمان را تضمین کنیم؟ چطور قبل از اینکه کالا را از نزدیک ببینیم آن را بخریم؟ برای اینکه به جواب‌های درست برسیم بهتر است مشکلات خرید از دیوار را بررسی و برای آن راه حلی ارائه کنیم.

برای داشتن خرید امن از دیوار لازم نیست بیعانه بدهید

عمده کلاهبرداری‌هایی که از سایت دیوار به پلیس فتا گزارش شده مربوط به بیعانه است! سرهنگ امین یادگارنژاد، رئیس پلیس فتای کرمان در سایت پلیس سایبری به این موضوع اشاره کرده است. او می‌گوید:

 افراد آگهی‌های فروش کالاها را بسیار پایین‌تر از قیمت واقعی خود در سایت دیوار قرار می‌دهند. وقتی خریدار با آنها تماس می‌گیرد از او درخواست بیعانه می‌کنند تا کالا را برای او نگه دارند. پس از اینکه خریدار پول بیعانه را واریز کرد ناپدید می‌شوند و دیگر پاسخ تماس را نمی‌دهند.

برای داشتن خرید امن از دیوار نه‌تنها کل پول را قبل از گرفتن کالا واریز نکنید، بلکه بیعانه هم ندهید. تا جای ممکن از هویت فروشنده آگاهی حاصل کنید و معامله را حضوری انجام دهید.

پرداخت امن ایجاد کنید

اگر بیعانه ندهیم پس چه‌کار کنیم؟ برای خرید و فروش راه دور و شهرهای دیگر که نمی‌توان حضوری معامله کرد چه؟

پرداخت امن ایجاد کنید. از فروشنده بخواهید خرید و فروش را در بستر سامانه داد و ستد ایمن انجام دهد. دیگر لازم نیست بیعانه بدهید، کل پول را با درگاه امن به حساب سامانه بریزید و بقیه کار را به آنها بسپارید. اگر فروشنده، کالا را برایتان ارسال نکرد، سامانه کل پول را به حساب شما بر‌می‌گرداند. این پول به حساب درگاه شاپرک خواهد رفت و سامانه داد و ستد ایمن از این پول ذی‌نفع نخواهد بود.

سامانه داد و ستد ایمن سپارکس به نفع فروشنده هم هست چون خریداران بیشتری را به سمت او روانه و تضمین می‌کند که در صورت انجام یک فروش سالم، پول را به حساب او واریز کند. فروشنده‌ای که از خود مطمئن است حتما از این معامله استقبال می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره پرداخت امن این مطلب را مطالعه کنید: پرداخت امن چیست

برای خرید امن از دیوار به آگهی‌های عجیب شک کنید

خرید امن از دیوار با دقت به آگهی. نمونه‌ای از یک آگهی استخدام در اداره دولتی در اپلیکیشن دیوار.

یکی دیگر از انواع کلاهبرداری‌های انجام شده در دیوار، آگهی‌هایی مثل پرداخت وام کم بهره است. به این صورت که آگهی پرداخت وام را در سایت یا اپلیکیشن دیوار قرار می‌دهند و از مراجعان می‌خواهند برای طی مراحل قانونی و تشکیل پرونده، مبلغی را به حساب آنها واریز کنند. بقیه ماجرا را می‌توانید حدس بزنید! بانک‌ها برای دادن وام، سازوکارهای مخصوص خود را دارند پس بهتر است با خود بانک تماس بگیرید و آگهی را چک کنید.

یا مثلا آگهی استخدام در شرکت یا کارخانه‌هایی را منتشر می‌کنند و از مراجعان می‌خواهند برای دریافت فرم ثبت نام، مبلغی را پرداخت کنند. در این مورد باید آگهی‌های استخدام را از سایت‌های معتبر در این زمینه چک کنید و از خود آن شرکت هم درمورد آگهی استعلام بگیرید.

قیمت خیلی ارزان اجناس هم باید شما را شک وادارد. اگر قیمت کالایی با عرف بازار بسیار متفاوت بود، به احتمال زیاد دامی است که برای شما پهن شده است!ممکن است آن کالا دزدی باشد و عواقب خرید آن بر گردن شما بیفتد. پس گول قیمت ارزان کالایی را نخورید به‌ویژه موبایل، لپ‌تاپ، تبلت و دوربین.

اگر به چنین آگهی‌هایی برخوردید و از شما درخواست پول شد، سریعا آن را به عنوان آگهی نامناسب، گزارش کنید.

کالای دزدی نخرید

خرید امن با تشخیص دزدی بودن کالا. یک لپتاپ اپل به همراه جعبه اصلی و رسید خرید.

همان طور که گفتیم، ارزان بودن بیش از حد یک کالا، زنگ خطر است چون ممکن است کالا دزدی باشد.

  • برای اطمینان از دزدی نبودن کالا می‌توانید کد IMEI دستگاه را از فروشنده بگیرید و با وارد کردن آن در سامانه‌های مخصوص مانند همیاب ۲۴ یا گرفتن کد  #۰۶#* نسبت به مسروقه نبودن دستگاه مطمئن شوید.
  • کار دیگری که می‌توانید انجام دهید درخواست بسته بندی کالا از فروشنده و مقایسه مشخصات آن با خود کالاست. در کالاهای دزدی، خبری از کارتن و جعبه نیست!
  • اگر فروشنده کالای دست دوم، فاکتور خرید خود را هم داشته باشد می‌توانید به دزدی نبودن آن اعتماد کنید.

از هویت فروشنده اطمینان پیدا کنید

لازم است که شماره کارت فروشنده و نامی که به شما می‌دهد با مشخصات خود فرد مطابق باشد. یعنی حتما پول را به حساب شخصی فروشنده واریز کنید نه به نام شخصی دیگر. دلیل این کار را در پست مربوط به کلاهبرداری اینترنتی توضیح داده‌ایم.

دانستن مشخصات فروشنده در صورت کلاهبرداری، به شما کمک خواهد کرد که بتوانید از طریق مراجع قانونی شکایت کنید.

دقت کنید کالا با عکس مطابقت داشته باشد

برای خرید امن از دیوار کالا را با عکس مقایسه کنید. فردی در حال مقایسه عکس موس با موس واقعی.

بسیاری از شکایات و نارضایتی کاربران دیوار به این مربوط می‌شود که عکس کالا با چیزی که تحویل آنها داده شده است مطابقت ندارد. برای اینکه خرید امن از دیوار داشته باشید باید چشم‌هایتان را باز کنید! در صورتی که ظاهر کالا با عکسی که شما دیده بودید مطابقت نداشت، معامله را لغو کنید.

گاهی ممکن است ظاهر کالا و رنگ و مدل آن هم مشابه عکس باشد ولی مثلا باتری معیوب داشته باشد یا به نام نو به شما فروخته شده ولی کارکرده است. ممکن است حتی مدل تقلبی و به اصطلاح «های‌کپی» آن برند باشد بنابراین باید مهلت تست بگیرید. ضمنا شما را ارجاع می‌دهیم به راهکار شماره ۲ یعنی پرداخت امن با سامانه داد و ستد ایمن separex. در این نوع معامله، اگر کوچک‌ترین تفاوتی میان کالای فرستاده شده با کالای توافق شده وجود داشته باشد معامله فسخ می‌شود و کل پول به حساب شما باز می‌گردد.

سرویس‌هایی مانند دیوار، مزایای بیشتری نسبت به معایبشان دارند. می‌توان خرید امن در دیوار را تجربه کرد به شرطی که کاملا به ترفندهای خرید امن در فضای اینترنت آگاه باشید و معامله خود را در مقابل کلاهبرداری بیمه کنید. یکی از راه‌های بیمه کردن، استفاده از  پرداخت امن و سامانه داد و ستد ایمن است.

اگر هم به هر دلیلی، مورد سوءاستفاده قرار گرفتید ناامید نشوید، به پلیس فتا شکایت کنید و پیگیر مشکل خود باشید. با این کار می‌توانید به بقیه هم کمک کنید چون در صورت زیاد بودن تعداد شکایات به یک شکل، شانس پیگیری و دستگیری کلاهبردار بیشتر می‌شود.