خیلی وقت‌ها موقعی که مشغول چرخ زدن در فروشگاه‌های اینترنتی یا صفحات اینستاگرامی هستیم چشممان را چیزی می‌گیرد؛ لباسی، کفشی، وسیله‌ای. برای خریدنش که پرس‌و‌جو می‌کنیم می‌بینیم فروشگاه خارج از شهر محل سکونتمان است. گاهی اوقات فروشگاه مورد نظرمان ارسال به راه دور ندارد، در مواقعی هم که امکان ارسال به شهرهای دیگر وجود دارد، فروشندگان می‌خواهند که اول مبلغ کالا پرداخت شود و بعد کالا را ارسال کنند و با پرداخت امن آشنا نیستند.

واقعیت این است که اعتماد کردن در این موارد کار سختی است. بسیاری از کسانی که خرید اینترنتی کرده‌اند از این شکایت دارند که کالای ارسال شده، با چیزی که در عکس دیده و سفارش داده‌اند متفاوت بوده. مثلا سایز یا رنگ و طرح متفاوتی فرستاده شده.

خب فرض کنید کالایی از مشهد برای تبریز فرستاده می‌شود. پس دادن یا تعویض کالا کار سختی است. هم از نظر زمانی بصرفه نیست و هم هزینه بیشتری برای حمل باید پرداخت شود. طبیعی است که خیلی افراد عطای پس دادن کالا را به لقایش می‌بخشند و نسبت به خرید اینترنتی ناامید می‌شوند. بیایید ببینیم اصلا از راه دور خرید کنیم یا نه!

مزایای خرید اینترنتی راه دور چیست؟

لیست بلندبالایی از مزیت‌های خرید اینترنتی از راه دور می‌شود درست کرد ولی اینجا به مهم‌‌ترینشان اشاره می‌کنیم.

۱. با خرید اینترنتی راه دور در وقت و انرژی صرفه جویی می‌کنید (کرونا هم نمی‌گیرید!)

زنی در حال خرید اینترنتی راه دور از روی تخت خواب با لپتاپ

درست است که گشتن در پاساژها و مراکز خرید  کار مفرحی است ولی همه این زمان را ندارند که برای خریدهای مهم و ضروری‌شان این‌قدر وقت بگذارند. کارمندان و به طور کلی، شاغلان فرصت خرید حضوری ندارند و ترجیح می‌دهند کالا را دم در منزلشان تحویل بگیرند. این در مورد فریلنسرها و دورکارها بیشتر صدق می‌کند. آنها برای کار کردن هم خانه را ترجیح می‌دهند چه برسد به خرید کردن!

با خرید اینترنتی از راه دور شما در کمترین زمان، کلی سایت را زیر و رو می‌کنید (انگار چند پاساژ بزرگ را در کمتر از یک ساعت گشته‌اید!). ضمنا در ترافیک نمی‌مانید، برای خودروتان دنبال جای پارک نمی‌گردید، پول بنزین نمی‌دهید، در همان حال که دارید رنگ تی‌شرتتان را انتخاب می‌کنید موسیقی گوش می‌کنید و غذایتان را هم میل می‌کنید! شاید هم در وان حمام لم داده‌اید؟!

حالا فرض کنید چیزی که از آن خوشتان آمده است در شهر شما نیست. می‌خواهید به خاطر آن مسافرت کنید؟

۲. در خرید اینترنتی راه دور، دوری مسافت اهمیتی ندارد!

خرید اینترنتی راه دور روی نقشه جاهایی مشخص شده با پین

در شهری زندگی می‌کنید که فروشگاه‌های چندان مدرن یا بزرگی ندارد؟ اصلا مهم نیست. شما با چند کلیلک می‌توانید به بزرگ‌ترین و به‌روزترین فروشگاه‌های ایران دسترسی داشته باشید. الان زمانی نیست که به خاطر بُعد مکان، کسی از خریدچیزی که دوست دارد، محروم شود. روش‌های مدرن ارسال کالا، به هر نقطه از کشور خدمت‌رسانی می‌کنند آن هم در کمترین زمان.

فقط هم این نیست. زندگی در شهرهای بزرگ هم کسی را از خرید اینترنتی راه دور بی‌نیاز نمی‌کند. با گسترش مشاغل و کسب‌وکارهای خانگی به‌خصوص در شهرهایی با فرهنگ بومی و سنتی، صنایع دستی و محصولات محلی به همه جای کشورمان فرستاده می‌شود. طرفداران تولیدات ارگانیک و سنتی همه‌جا هستند. کسی که در اراک زندگی می‌کند ممکن است شیفته حصیربافی مردم شمال کشور باشد، فروشگاهی در غرب کشور، محصولات سوزن‌دوزی بلوچ را در ویترین خود قرار دهد و خانواده‌ای در تهران عاشق ماهی و میگوی جنوب باشند.

همه این‌ها با خرید اینترنتی از راه دور میسر است.

۳. خرید اینترنتی راه دور محدودیت زمانی نمی‌شناسد

یک ساعت دایره در پس زمینه آبی که دور آن لوازمی برای خریدن چیده شده

به نظر شما کسی که ساعت ۸ شب، خسته و بی‌انرژی از سر کار به خانه رسیده حال و حوصله دوباره بیرون رفتن دارد؟

مسلما ترجیح می‌دهد در حالی که دراز کشیده و خستگی در می‌کند اینستاگرام را زیر و رو کند و ببیند جدیدترین مدل ماساژور برقی چند تومان است! این کار را می‌تواند حتی ساعت یک نیمه شب هم که همه مغازه‌ها بسته‌اند انجام دهد چون خرید اینترنتی او را محدود به زمان نمی‌کند. هر هفت روز هفته هم می‌تواند این کار را انجام دهد نه فقط در روزهای کاری.

کدام فروشگاه فیزیکی را می‌شناسید که ۲۴ ساعته و هفت روز هفته باز باشد؟

معایب خرید اینترنتی راه دور

همان‌طور که ابتدای نوشته هم اشاره کردیم، بحث اعتماد در این نوع خرید، نگرانی ایجاد می‌کند. تفاوت سفارش با چیزی که تحویل گرفته‌اید، کلاهبردار از آب در آمدن فروشگاه و ناپدید شدنش، نبودن امکان مرجوعی کالا، نداشتن مهلت تست و مشکلاتی از این دست، افراد را از خرید اینترنتی از راه دور پشیمان می‌کند. ولی همه این‌ها راهکار دارد. به این راحتی نمی‌شود قید خرید اینترنتی را زد.

چطور از مشکلات خرید اینترنتی راه دور جلوگیری کنیم؟

باید راهی باشد که جلوی این دست اتفاقات را بگیرد. مثلا تضمین کند که فروشنده دقیقا کالای مورد نظر خریدار را ارسال کند. از سمت دیگر هم به فروشنده اطمینان بدهد که در صورت ارسال کالای درست، حتما پول را به او انتقال می‌دهد.

سپارکس دقیقا همین کار را می‌کند. با ثبت کردن دادوستد در سایت سپارکس این اطمینان به خریدار داده می‌شود که کالا به دستش خواهد رسید و در هیچ شرایطی پول او برای چیزی که مغایر با سفارشش بوده هزینه نمی‌شود.

سپارکس چگونه خرید اینترنتی راه دور را تضمین می‌کند؟

وقتی فروشنده دادوستدی را در سپارکس ثبت می‌کند، می‌تواند در قسمت توضیحات، قراری را که با خریدار طی کرده است ثبت کند. خریدار می‌تواند در صورتی که این توضیحات ثبت نشده باشند از فروشنده بخواهد آن‌ها را ذکر کند. مثلا اگر لپتاپی دادوستد می‌شود فروشنده بهتر است تمام ویژگی‌های آن را ذکر کند. این نمونه را ببینید:

خرید اینترنتی راه دور موفقیت آمیز با سپارکس روی دو موبایل نمایش داده شده
یک نمونه از خرید اینترنتی راه دور که سپارکس سلامت آن را تضمین کرده است. عکس را جلو بیاورید و توضیحات را بخوانید.

در اینجا تمام ویژگی‌های مهم یک لپتاپ برای خریدار ذکر شده است. این توضیحات برای کالایی مثل لباس می‌تواند شامل سایز، مدل، برند، رنگ و… باشد. چون در خرید راه دور، تعویض و پس دادن کالا زمان‌بر و هزینه‌بر است و بهتر است از قبل در مورد همه‌چیز توافق صورت گرفته باشد.

حتی اگر اشکالی هم در نهایت وجود داشته باشد، کالا آسیب‌دیده باشد هم باز امکان مرجوع کردن کالا وجود دارد چون هنوز پولی جابه‌جا نشده است. برای دانستن جزئیات مرجوع کردن کالا می‌توانید بخش سوالات متداول سپارکس را مطالعه کنید.

برای اینکه خرید راه دور موفقی داشته باشید بهتر است از سرویس‌های مدرن ارسال کالا استفاده کنید. سپارکس در حین ایجاد دادوستد، این شرکت‌های معتبر را به شما پیشنهاد می‌دهد تا در صورت تمایل از آن‌ها استفاده کنید.

البته سپارکس هوای فروشندگان را هم دارد و تضمین می‌کند که پول را قبل از ارسال کالا برای آن‌ها تامین کند. چون فروشندگان هم نباید نگران این باشند که وقتی کالای درست را می‌فرستند، پول به دستشان نرسد.

حالا که صحبت پول و نگرانی شد شاید بد نباشد نگاهی به این مطلب بکنید. چون اینجا انواع مشکلاتی که برای فروشندگان پیش می‌آید ذکر شده:

چطور یک خرید و فروش ایمن داشته باشم تا ضرر نکنم؟ (راهنمای فروشندگان)

علاوه بر آن خواندن روایت‌های مستند کلاهبرداری هم جالب و آموزنده است و به شما می‌گوید که چرا سپارکس به وجود آمده و از چه نوع مشکلاتی جلوگیری می‌کند:

مستندهای فیشینگ از زبان قربانیان