همان طور که از نامش پیداست، پرداخت امن برای خریدار و فروشنده در محیط اینترنت، امنیت و اعتماد ایجاد می‌کند. یکی از دغدغه‌های همیشگی ما، در داد و ستدهای آنلاین، مسئله پرداخت هزینه بوده است. اینکه آیا خریدار باید اول اقدام به واریز پول کند و بعد کالا را دریافت کند یا ابتدا فروشنده، کالا یا خدمات را عرضه کند و بعد از اتمام کار یا ارسال کالا، پول را از خریدار دریافت کند. شما چه فکر می‌کنید؟

مسلما اگر در مقام فروشنده قرار بگیرید، ترجیح می‌دهید ابتدا پول را دریافت و سپس اقدام به ارسال کالا کنید. اگر هم در جایگاه خریدار باشید، دوست دارید کالا یا خدماتتان را دریافت و پس از بررسی و تایید آن، پول را برای فروشنده واریز کنید.

پرداخت امن چیست و چه‌کار می‌کند؟

پرداخت امن چیست : ترازویی که روی یک کفه آن پول و روی کفه دیگر جعبه کالاست.

چه کسی تعیین کننده است؟ حق با خریدار است یا فروشنده؟ چه کسی باید به دیگری اعتماد کند؟ آیا امکان خطا و حتی کلاهبرداری در این میان قابل چشم‌پوشی است؟

این‌ها سوالاتی است که همه ما موقع خرید اینترنتی با آن مواجه شده‌ایم و احتمالا در مواقعی هم،‌ درگیری و اختلاف پیش آمده است. ولی مگر می‌شود از دنیای وسیع و بی‌انتهای فروشگاه‌های اینترنتی صرف نظر کرد؟ به شما می‌گوییم چاره کار چیست.

سامانه‌هایی هستند که می‌توانند ایمنی خرید و فروش آنلاین را برای هر دو طرف داد و ستد اینترنتی فراهم کنند. به پرداختی که از طریق درگاه امن سامانه خرید و فروش ایمن صورت می‌گیرد، پرداخت امن می‌گویند. این سامانه‌ها با مجوز فعالیتی که دارند (اینماد) نقش اعتمادساز را در داد و ستد اینترنتی ایفا می‌کنند.

بیایید با یک مثال، مراحل خرید و فروش ایمن را از طریق پرداخت امن مرور کنیم:

خریدار، کالایی دست دوم را (از هر طریق) انتخاب کرده و قصد خرید آن را دارد. با فروشنده هم سر قیمت توافق کرده است. به فروشنده پیشنهاد می‌دهد که پرداخت را به صورت پرداخت امن انجام خواهد داد. فروشنده، در سامانه داد و ستد ایمن، یک درخواست، ثبت و تمام شرایط فروش را ذکر می‌کند.

خریدار این شرایط را می‌بیند و آن را تایید می‌کند. او هزینه کالا را از طریق پرداخت امن تصفیه می‌کند. این پول در حساب سامانه می‌ماند تا فروشنده، کالا را برای خریدار بفرستد. وقتی خریدار، کالا را دریافت و سلامت آن را تایید کرد، به سامانه اطلاع می‌دهد که همه چیز مرتب است و پول می‌تواند به حساب فروشنده واریز شود.

در اینجا می‌توانید نمونه‌ای از ثبت درخواست را در سامانه داد و ستد ایمن سپارکس ببینید.

پرداخت امن چیست : نحوه ثبت درخواست برای پرداخت امن در سامانه داد و ستد ایمن سپارکس

پرداخت امن در واقع پاسخ تمام سوالاتی است که ابتدا مطرح کردیم. این پرداخت، هیچ جای شبهه‌ای برای خریدار و فروشنده باقی نمی‌گذارد و تامین کننده منافع هر دوست. این را هم باید در نظر گرفت که پرداخت امن فقط برای خرید و فروش کالای فیزیکی نیست، هر نوع معامله‌ای می‌تواند در بستر پرداخت امن انجام شود؛ از خرید و فروش خودرو گرفته تا اکانتِ بازی! حتی کارهای خدماتی یا مشاغل پروژه‌ای و فریلنس هم می‌توانند با روش پرداخت امن انجام شوند.

در مواردی که بین خریدار و فروشنده، اختلافی پیش بیاید، سامانه داد و ستد ایمن موظف است به مسئله ورود کند و اختلاف را پایان دهد.

مزایای پرداخت امن چیست ؟

پرداخت امن چیست : با پرداخت امن از طریق سپارکس خریدار و فروشنده با هم به توافق می‌رسند.

برای اینکه بهتر  متوجه شویم پرداخت امن چیست و چه مزیت‌هایی نسبت به پرداخت‌های آنلاین عادی و پرداخت در محل دارد،‌ بهتر است به مشکلات این دو نوع پرداخت‌ اشاره کنیم.

مشکلات پرداخت در  محل: این روش برای فروشنده مشکل بیشتری ایجاد می‌کند چون او کالا را فرستاده ولی هنوز هیچ پولی دریافت نکرده است. این ریسک وجود دارد که خریدار، به هر دلیلی از دریافت کالا منصرف شود و آن را تحویل نگیرد. مسلما او پولی بابت کالا پرداخت نخواهد کرد و در این میان، فروشنده که برای تهیه کالا هزینه‌ای کرده یا زمانی را صرف تولید آن کرده است، متضرر خواهد شد.

اگر خریدار تمامی شرایط کالا و نحوه ارسال و… را از قبل می‌دانست و آن را تایید و اقدام به پرداخت کل هزینه آن می‌کرد، دلیلی وجود نداشت که آن را تحویل نگیرد. پول هم طبق قرار قبلی که به تایید هر دو طرف رسیده بود، از طریق سیستم پرداخت امن برای فروشنده واریز می‌شد.

مشکلات پرداخت آنلاین عادی: این مشکلات بیشتر متوجه خریدار است تا فروشنده. اگر خریدار قبل از اینکه کالا به دستش برسد،‌کل پول را به حساب فروشنده واریز کند، این ریسک وجود دارد که فروشنده کالا را به او تحویل ندهد، کالا همان چیزی نباشد که او انتظار داشته است، کالا دیرتر از موعد مقرر به دست او برسد و مشکلاتی از این دست.

با پرداخت امن، خریدار مطمئن است که تا کالا را سر موعد توافق شده دریافت نکند، پولی به حساب فروشنده واریز نخواهد شد. این پول در سامانه داد و ستد ایمن باقی خواهد ماند و چنانچه فروشنده به تعهدات خود درست عمل نکند، این پول به حساب خریدار بازخواهد گشت.

در حقیقت، پرداخت امن هوای هر دو طرف داد و ستد اینترنتی را دارد!

پرداخت امن کجا به کارمان می‌آید؟

پرداخت امن چیست : با پرداخت امن می‌توان با خیال راحت از شهری به شهر دیگر خرید و فروش کرد.

هر نوع خرید و فروشی می‌تواند با پرداخت امن انجام شود ولی بهتر است در این موارد «حتما» از پرداخت امن استفاده کنیم:

  • خرید و فروش از راه دور: فرض کنید خریدار و فروشنده در دو شهر متفاوت هستند. پرداخت امن این اطمینان را ایجاد می‌کند که فروشنده بدون دغدغه مالی، کالا را برای خریدار ارسال کند و از سوی دیگر خریدار سر موقع کالا را دریافت و آن را بررسی و تایید کند.
  • خرید و فروش از طریق شبکه‌های اجتماعی: معاملاتی که از طریق اینستاگرام، تلگرام و… انجام می‌شوند نمی‌توانند به طور کامل اعتماد خریدار را جلب کنند چون احتمال بدقولی و در بدترین حالت، کلاهبرداری وجود دارد. آنها از درگاه‌های دارای مجوز برای فعالیت خود استفاده نمی‌کنند و طبیعی است که خریدارن نگران پرداخت هزینه و دریافت کالا باشند. با ایجاد پرداخت امن، می‌توان مطمئن شد که این داد و ستد، واقعی و بدون ریسک است. از طرف دیگر ، کسب و کارهایی که از پرداخت امن برای فروش  محصولات خود استفاده می‌کنند می‌توانند جذب مشتری بیشتری نسبت به رقبای خود داشته باشند پس استفاده از پرداخت امن برای آنها نیز یک مزیت محسوب می‌شود.
  • خرید و فروش کالای دست دوم: سایت‌هایی مانند دیوار و شیپور که در آن‌ها کالای دست دوم خرید و فروش می‌شود، نظارت چندانی بر آگهی‌های درج شده ندارند و نمی‌توان فروشندگان و خریداران واقعی را در آن تشخیص داد. استفاده از پرداخت امن برای این‌گونه معاملات، تضمین کننده سلامت داد و ستد خواهد بود و راه هرگونه کلاهبرداری را خواهد بست. این نوشته را درباره خرید امن شیپور بخوانید.
  • کسب و کارهای خانگی: افرادی که برای عرضه کار یا خدمات خود وب‌سایتی ندارند، می‌توانند برای جلب مشتری و دادن اطمینان به آن‌ها از سیستم پرداخت امن استفاده کنند. فریلنسرها نیز بهتر است از پرداخت امن برای دریافت هزینه پروژه‌های خود استفاده و کارفرما را مجاب کنند تا از این طریق اقدام به پرداخت دستمزد کند.

برای اینکه کاملا لمس کنید که پرداخت امن چیست بهتر است یکی از داد و ستدهای خود را با این سیستم و از طریق یک سامانه داد و ستد ایمن انجام دهید و تفاوت آن را با پرداخت‌های عادی ببینید. در یک خرید و فروش اینترنتی هیچ چیز بیشتر از حس اطمینان خاطر و اعتماد، مهم نیست.