احتمالا جدیدا کلمه فریلنسینگ، فریلنسر، دورکاری و پرداخت امن را زیاد شنیده‌اید. دلیلش این است که شمار زیادی از کارمندان شرکت‌ها به‌علت مشکلات ناشی از کرونا به دورکاری روی آورده‌اند، بسیاری هم تعدیل شده‌ و در جست‌وجوی موقعیت شغلی جدیدند. این مدت که کرونا مهمان همه ما شده است و حالا حالاها رفتنی نیست، بهتر است دست روی دست نگذاریم و ببینیم چطور می‌توانیم پروژه‌ فریلنسری بگیریم. شاید هم بدمان نیاید مدتی از سرکار رفتن و ماندن در ترافیک فرار کنیم و گوشه‌ای از خانه را به محل کار تبدیل کنیم.

اگر تصمیم خود را برای فریلنسر شدن گرفته‌اید یا اگر سال‌هاست برای خودتان کار می‌کنید و پروژه می‌گیرید، این مطلب برای شما نوشته شده است.

با فعال بودن در لینکدین پروژه فریلنسری بگیرید

مردی لوگوی آبی لیندکدین را در دست گرفته

از هر راهی که برویم آخر سر می‌رسیم به شبکه‌های اجتماعی. لینکدین یکی از بهترین بسترها برای ارائه خودتان است. با حرفه‌ای‌ها در تماس باشید و بهترین نمونه کارهایتان را به صورت منظم در لینکدین پست کنید. خیلی از مدیران، در این فضا به‌دنبال نیروی حرفه‌ای می‌گردند. پس کانکشن‌های خود را افزایش دهید تا بیشتر دیده شوید.

بسته به نوع فعالیتتان، با افرادی در تماس باشید که در حوزه کاری خودتان هستند. مطالب کاملا مرتبط پست کنید و از اضافه‌گویی بپرهیزید. لینکدین با شبکه‌های اجتماعی دیگر مثل اینستاگرام و توییتر، متفاوت و کمی جدی‌تر است. می‌توانید در لینکدین هشتگ‌های مربوط به کاریابی، استخدام، پروژه، فریلنسر و… را جست‌وجو کنید و برای کارفرمایان رزومه بفرستید.

یک رزومه خوب، یک پروژه فریلنسری خوب را در پی دارد!

حرف از رزومه شد؛ اصل داستان شما تهیه یک رزومه مناسب است. اما مناسب یعنی چه؟ رزومه مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

رزومه خوب و حرفه‌ای رزومه‌ای است که مختصر و مفید باشد. هیچ‌کس حوصله خواندن یک طومار بلندبالا از سال اولی که چشم به جهان گشودید ندارد. فعالیت‌های حرفه‌ای خود را ذکر کنید، بگویید مجموعا چقدر سابقه کار دارید، نمونه کار بدهید و گرافیک خوبی برای رزومه‌تان در نظر بگیرید. حتی شده از یک گرافیست بخواهید برایتان رزومه‌ای طراحی کند، این کار را بکنید چون ارزشش را دارد. ظاهر جذاب یک رزومه اولین چیزی است که نظر کارفرما را جلب می‌کند. یک عکس واضح و باکیفیت هم از خودتان در رزومه قرار دهید.

دستاوردهایتان را پررنگ جلوه ندهید و فقط به نکات مهم بپردازید. اینکه مثلا در چه جشنواره‌هایی فقط شرکت داشته‌اید جزو رزومه کاری به حساب نمی‌آید پس هرچه کوتاه‌تر، بهتر. شماره تماس و ایمیل یادتان نرود.

شبکه‌های اجتماعی، فرصتی خوب برای گرفتن پروژه فریلنسری

استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای گرفتن پروژه فریلنسری

به لینکدین اشاره کردیم ولی از اینستاگرام و توییتر غافل نشوید. در اینستاگرام صفحه کاری‌تان را از صفحه شخصی‌تان جدا کنید و در صفحه کاری فقط نمونه کارهایتان را قرار دهید. به فراخور نوع کارتان می‌توانید ویدیو هم بسازید یا چیزی را آموزش دهید. یا مثلا موقع کار کردن، لایو بگذارید. اگر نقاشی می‌کشید یا کار گرافیک می‌کنید می‌توانید از این امکان اینستاگرام بهره ببرید.

استفاده از هشتگ‌های مرتبط برای دیده شدن کارتان حیاتی است. پس همین الان پروفایل کاری‌تان را عمومی کنید و از آن بهتر، آن را به اکانت حرفه‌ای تبدیل کنید. برای این کار، این مطلب خیلی به کارتان خواهد آمد: افزایش فروش در اینستاگرام.

توییتر هم جای خوبی برای ارائه خودتان است. البته به شرطی که زبان توییتر را بدانید. هشتگ‌های استخدام، موقعیت شغلی، کاریابی و… بازدید خوبی دارند. اگر بتوانید خودتان را با محیط توییتر وفق بدهید می‌توانید مخاطبان پروپاقرصی پیدا کنید و از آنجا هم پروژه بگیرید.

برای گرفتن پروژه فریلنسری از سایت‌های کاریابی و استخدام کمک بگیرید

تعداد سایت‌های کاریابی هر روز بیشتر می‌شود. پروفایلی در این سایت‌ها بسازید و رزومه‌تان را در آن قرار دهید. بعضی از این سایت‌ها مانند جابینجا، بخشی را به عنوان رزومه‌ساز دارند که برای شما رزومه‌ای خوب آماده می‌کند ولی می‌توانید از رزومه‌ای که خودتان ساخته‌اید هم استفاده کنید. حوزه کاری‌ و نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید را مشخص کنید. مثلا دورکاری، تمام‌وقت، پاره‌وقت و… . بر این اساس، پیشنهادهای شغلی برای شما ارسال خواهد شد.

حتی اگر جایی آگهی کار ندیدید خودتان پیش‌قدم شوید و به شرکتی که دوست دارید در آن فعالیت کنید پیشنهاد همکاری دهید و رزومه بفرستید.

فردی در سایت جابینجا در جست‌وجوی پروژه فریلنسری است

اگر سابقه کار نداریم چگونه پروژه فریلنسری بگیریم؟

اگر سابقه کار ندارید به شما توصیه می‌کنیم که مدتی به عنوان کارآموز جایی مشغول به کار شوید. خیلی از شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌هایشان نیروی کارآموز می‌گیرند. همین می‌تواند سابقه‌ای خوب برای شما به حساب بیاید. ممکن است پول زیادی دست شما را نگیرد و حتی مدتی به‌طور رایگان کار کنید ولی ارزشش را دارد. بالاخره باید از جایی شروع کرد.

راه دیگر این است که برای خودتان نمونه کار تولید کنید. فکر کنید برای یک شرکت کار می‌کنید. برای خودتان تسک ایجاد کنید و آن را انجام دهید. اگر کار عکاسی می‌کنید حتما نمونه کارهای زیادی دارید که در رزومه‌تان قرار دهید. اگر طراحید فکر کنید مثلا برای جشنواره فیلم می‌خواهید پوستر طراحی کنید و… .

ارتباطات خود را گسترش دهید. شاید الان به دلیل وضعیت خاصی که پیش آمده سمینارها و همایش‌های کمتری برگزار شود ولی شرکت در برنامه‌هایی که در حوزه کاری‌تان برگزار می‌شود به پیدا کردن ارتباطات و نشان دادن خودتان کمک بزرگی می‌کند.

در دوره‌های مرتبط به زمینه کارتان شرکت کنید

درست است که اطلاعات و دانش لازم را در کارتان دارید ولی برای گسترش ارتباطات می‌توانید در دوره‌ها یا ورکشاپ‌ها شرکت کنید. هم مدرکی به رزومه‌تان اضافه می‌شود هم می‌توانید خودی نشان دهید و با استادان یا دانشجویان دیگر ارتباط برقرار کنید و از آن طریق پروژه بگیرید. مهارت‌هایتان را افزایش دهید و آنها را به دیگران نشان بدهید. استادان همیشه کاری برای انجام دادن دارند و ممکن است بخشی از پروژه‌هایشان را به شما بسپارند.

چطور پول پروژه‌هایمان را بگیریم؟

نمونه‌هایی از ثبت پروژه‌ فریلنسری در سپارکس برای تسویه مالی
نمونه‌هایی از ثبت پروژه‌ فریلنسری در سپارکس برای تسویه مالی

گاهی پیش می‌آید که پروژه‌ای را کامل انجام می‌دهید ولی کارفرما زیر قول خود می‌زند و پول کمتری بابت آن می‌پردازد. گاهی کارفرما کلاهبردار از آب درمی‌آید و اصلا پولی بابت پروژه‌ها به شما نمی‌دهد؛ کاری که در سایت‌های مربوط به پروژه‌های فریلنسری زیاد اتفاق می‌افتد. از این دست اتفاقات تلخ برای فریلنسرها زیاد پیش می‌آید و زمان زیادی صرف این می‌شود که به دنبال گرفتن حق‌الزحمه خود صرف می‌کنند و گاهی هیچ وقت به آن نمی‌رسند.

پیش پرداخت هم مشکلی را حل نمی‌کند چون در بهترین حالت فقط بخش کمی از دستمزد خود را دریافت کرده‌اید. چاره چیست؟

بهترین راه این است که از یک سامانه دادوستد ایمن مثل سپارکس استفاده کنید. شما اینجا در مقام فروشنده قرار می‌گیرید و می‌توانید خودتان یک دادوستد ایجاد کنید. کارفرمایی که به سلامت یک کار حرفه‌ای اهمیت می‌دهد از این روش استقبال خواهد کرد. شما با این کار، قبل از اینکه کار را تحویل دهید پول پروژه‌تان را تامین شده می‌بینید و انگیزه‌تان برای انجام کار چند برابر می‌شود. از سوی دیگر تعهدی در خود حس می‌کنید که باعث می‌شود سریع‌تر و طبق برنامه زمان‌بندی کار را تحویل دهید.

وقتی پروژه انجام شد و کارفرما آن را تایید کرد شما دستمزد خود را می‌گیرید. پیش از شروع دادوستد همه مفاد قراردادتان را در سپارکس ثبت کنید تا جای شبهه‌ای باقی نماند. شما نباید بی‌گدار به آب بزنید و اول همه پروژه را بدون هیچ تامین مالی‌ای انجام دهید. کارفرمای حرفه‌ای می‌داند که باید خیال شما را از بابت هزینه راحت و پرداخت امن ایجاد کند.

پس با خیال راحت پروژه فریلنسری بگیرید و بقیه کار را بسپرید به سپارکس.