بیعانه چیست ؟ بیعانه یا پیش پرداخت، پولی است که خریدار پیش از دریافت کالا یا خدمات، به فروشنده می‌دهد. این مبلغ، بخشی از هزینه کالاست و مابقی آن پس از اینکه معامله حتمی شد، از سمت خریدار پرداخت می‌شود. ولی چرا بعضی فروشندگان اصرار به دریافت بیعانه دارند؟ اگر خریدار بیعانه داد ولی چیزی که دریافت کرد با سفارش او متفاوت بود چه؟ آیا فروشنده بیعانه را پس خواهد داد؟ آیا پرداخت امن می‌تواند جایگزینی برای بیعانه باشد؟

دلیل فروشندگان برای گرفتن بیعانه چیست؟

برای اینکه بدانیم نیاز فروشندگان به گرفتن بیعانه چیست باید ببینیم این مبلغ صرف چه چیزهایی می‌شود:

سازنده جواهرات در حال ساخت گردنبند با مروارید و طلا

تامین هزینه‌های اولیه تولید

در مشاغلی که نیاز به هزینه اولیه برای تولید کالاست، فروشنده برای تامین این هزینه، از مشتری مبلغی دریافت می‌کند. فرض کنید یک سازنده زیورآلات، سفارشی از خریدار دریافت کرده تا طبق سلیقه او گردن‌بندی بسازد. برای ساخت این گردن‌بند نیاز دارد فلزی را برش بدهد، سنگی خاص بخرد و… . حالا اگر خریدار بیعانه نداده باشد و فروشنده، کالا را برای او بسازد و خریدار سفارش خود را لغو کند یا پس از انجام نیمی از کار، پشیمان بشود چه می‌شود؟

بله! هزینه‌ای که فروشنده برای مواد اولیه کرده است از بین می‌رود و ممکن است مشتری‌ای برای آن گردن‌بند سفارشی پیدا نشود. پس بیعانه می‌گیرد تا اگر سفارش مشتری لغو شد ضرر نکند.

نگه داشتن کالا برای یک مشتری

در بعضی مواقع، فروشنده قیمت مناسبی برای یک کالا در نظر می‌گیرد یا تخفیف می‌دهد. در مواردی هم، از یک کالا تعداد محدودی وجود دارد یا مشابه آن کالا در بازار کم است بنابراین خواهان زیادی پیدا می‌کند. در این وقت است که مشتری حاضر می‌شود بخشی از مبلغ کالا را به عنوان بیعانه بپردازد تا صاحب کالا شود و فروشنده، آن کالا را برای او کنار بگذارد.

ثبت سفارش‌های وارداتی

فروشندگانی که کالای خود را از خارج از کشور تهیه می‌کنند برای ثبت سفارش مشتری و اطمینان از اینکه مشتری حتما کالا را می‌خواهد، از او بیعانه می‌گیرند. در اینجا بیعانه نقش ثبت سفارش را دارد تا پس از تهیه کالا از خارج کشور، خریدار سفارشش را پس نگیرد و ضرری متوجه فروشنده نشود.

ولی آیا بیعانه واقعا روشی کارآمد است و معامله را تضمین می‌کند؟

ترفند کلاهبرداران برای استفاده از بیعانه چیست؟

همیشه گفته‌ایم که بیعانه، تضمینی برای صحت و سلامت دادوستدهای اینترنتی نیست. حتی بستری است برای کلاهبرداری. از سوی دیگر هم فروش را تضمین نمی‌کند چون بسیاری از فروشندگان در صورتی که مشتری سفارشش را لغو کند بیعانه را به او پس می‌دهند.

سایت پلیس فتا و شکایت های مردم از کلاهبرداری با بیعانه
این فقط یکی از صفحات سایت پلیس فتا درباره کلاهبرداری با بیعانه است!

گزارش‌های پلیس فتا از کلاهبرداری با بیعانه

همین الان سایت پلیس فتا را باز کنید و در آن، واژه بیعانه را جست‌وجو کنید! خودتان می‌بینید که چقدر در خرید و فروش اینترنتی، کلاهبرداری‌هایی با روش بیعانه گرفتن از مشتری صورت گرفته است. پلیس فتا هم همیشه گوشزد می‌کند که برای خریدهای اینترنتی بیعانه ندهید:

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتای استان سمنان گفت: یکی از روش‌های کلاهبرداری توسط مجرمان سایبری درج آگهی‌های تبلیغاتی کذب و غیرواقعی در سایت‌های دیوار و شیپور است و برخی کاربران نیز به‌دلیل قیمت مناسب مجذوب این آگهی‌ها می‌شوند و مبلغی را به‌عنوان بیعانه پرداخت می‌کنند که متاسفانه کلاهبرداران پس از دریافت وجه از پاسخگویی به تماس مالباختگان امتناع می‌کنند.

منبع: سایت پلیس فتا

کلاهبرداری با بیعانه از طریق دیوار و شیپور

یک روش کلاهبرداری با بیعانه به این صورت است که فروشنده‌نما (حساب فروشندگان واقعی و کاردرست از این دست افراد جداست) در سایت‌های درج آگهی مانند دیوار و شیپور، آگهی‌ای ثبت می‌کند. معمولا قیمت کالا را کمتر از عرف بازار می‌گذارد و برای آن هم بهانه‌هایی مانند مهاجرت یا پول‌لازم بودن می‌آورد.

خریدار هم وسوسه می‌شود و برای خرید تماس می‌گیرد. فروشنده ادعا می‌کند که خریداران زیادی با او تماس گرفته‌اند پس برای اینکه کالا را به شما بدهد باید مبلغی به عنوان بیعانه بپردازید تا آن را به مشتریان دیگر نفروشد.

خریدار هم مبلغ را می‌پردازد و خب دیگر خبری از فروشنده نمی‌شود! او این کار را با ده‌ها نفر انجام می‌دهد و با این آگهی پول زیادی از افراد مختلف می‌گیرد و متواری می‌شود.

این داستان واقعی را بخوانید: بیعانه، شگردی برای کلاهبرداری

کلاهبرداری با بیعانه از طریق اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی

شبکه های اجتماعی اینستاگرام توییتر فیسبوک اسنپ چت روی گوشی موبایل

روش دیگر کلاهبرداران و فروشنده‌نماها این است که فروشگاه اینترنتی یا آنلاین شاپی در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی راه می‌اندازند و با فالوئر فیک و پیام‌های رضایت از مشتری دروغین اعتماد خریداران را جلب می‌کنند. آنها برای اینکه کالا را به خریدار بفروشند مبلغی را به عنوان بیعانه می‌گیرند، حتی گاهی کل مبلغ را به صورت کارت به کارت دریافت می‌کنند. چون احراز هویتی صورت نگرفته است، از کارتی که به خودشان تعلق ندارد استفاده می‌کنند تا قابل ردیابی نباشد.

آنها تا مدتی خریدار را سر می‌دوانند و معطل می‌کنند با این بهانه که سفارشش طول کشیده یا پست تاخیر داشته. در همین مدت هم از افراد دیگر مبالغی تحت عنوان بیعانه دریافت می‌کنند. بعد از اینکه خریدار پیگیر سفارش خود شد و اعتراض کرد، یا او را بلاک می‌کنند یا صفحه را می‌بندند و با ساخت صفحات دیگر دوباره همین کار را تکرار می‌کنند.

راه‌حل مشکل کلاهبرداری با بیعانه چیست؟

همان‌طور که در ابتدای نوشته گفتیم، فروشنده‌ها برای تضمین فروش خود به گرفتن بیعانه روی می‌آورند و در مواردی حق دارند ولی وقتی بیعانه تبدیل به شگردی شده است برای کلاهبرداری، آیا باید باز هم به گرفتن بیعانه اصرار کرد؟

سپارکس این مشکل را به طور کامل برطرف کرده است به طوری که به فروشنده خسارتی وارد نمی‌شود و خریدار هم در مقابل کلاهبرداری ایمن می‌شود. راهکار سپارکس برای حل مشکل بیعانه چیست؟

سپارکس با تامین کل مبلغ کالا از سوی خریدار، به فروشنده این اطمینان را می‌دهد که مشتری قصد خرید دارد. هیچ خریداری وقتی از بابت خریدش مطمئن نباشد حاضر نمی‌شود کل وجه را بپردازد. اینکه فردی هزینه کالا را قبل از ارسال تمام و کمال بپردازد در واقع حسن نیتش را ثابت می‌کند.

پس در اینجا فروشنده ایمن شده است. از طرف دیگر، خریدار می‌داند که اگر کالایی که به دستش می‌رسد، مغایر باشد با سفارشی که ثبت کرده، امکان این را دارد که پول خود را پس بگیرد. این پول پیش سپارکس ایمن شده است تا فروشنده حتما طبق درخواست مشتری و در زمان توافق شده کالا را ارسال کند.

سپارکس بهترین جایگزین بیعانه است

آگهی های دیوار و شیپور و پیج اینستاگرام با ذکر نام سپارکس
خربد از دیوار، شیپور، اینستاگرام و هر بستر دیگر دادوستد اینترنتی با سپارکس ایمن می‌شود.

در دنیای امروز و رشد سریع دادوستدهای اینترنتی، دیگر روش‌های قدیمی و پر اشکال جوابگو نیستند. شاید در گذشته بیعانه مشکلی را حل می‌کرد ولی با پیشرفت تکنولوژی و افزایش خرید و فروش اینترنتی بیعانه دیگر راهی مطمئن برای تضمین معامله نیست.

برای استفاده از سپارکس به عنوان بهترین جایگزین بیعانه، کافی است در توضیح آگهی‌هایتان در دیوار یا شیپور اشاره کنید که دریافت پول را از طریق سامانه داد و ستد ایمن سپارکس انجام می‌دهید. در اینستاگرام هم می‌توانید در قسمت بایو یا در کپشن هر پست به این اشاره کنید که از سپارکس استفاده می‌کنید. با این کار می‌توانید به جای بخشی از پول کالا، کل مبلغ را قبل از ارسال به صورت ایمن در سپارکس داشته باشید.

خواندن این نوشته را از دست ندهید: خرید امن دیوار

اگر هم به عنوان خریدار قصد تهیه کالایی را دارید به هیچ عنوان زیر بار بیعانه دادن نروید و از آن مهم‌تر، کل مبلغ کالا را یکجا واریز نکنید. برای پرداخت وجه از سپارکس استفاده کنید تا از همه حقوق قانونی خود به عنوان خریدار بهره‌مند شوید.